News Item: : Par F-5-J
(Category: Galvenā)
Posted by al
Tuesday 23 May 2006 - 09:42:39

Šajā sezonā ir pamanīta mūsu lidmodelistu pastiprināta interese par elektriskiem J-planeriem. Citiem vārdiem, par F-5-J. Daži mūsmājās jau tādus ir iegādājušies un pamazām liek kopā, citi jūsmo un tecina siekalu, bet paši trakākie, kā, piemēram, Aleksandrs ("Nākotnes Vanagi") jau lido uz nebēdu. Tā kā šīs klases planeri pie mums vēl ir retums, pēc iespaidiem un sīkākas informācijas sestdien devāmies pie kaimiņiem-igauņiem, kur F-5-J ir visai populāri un tiek rīkotas arī sacensības šīs klases modeļiem.

Tātad, visu pēc kārtas. Kas ir F-5-J? Tas ir planeris ar elektrisko motoru, spārnu vēziens nepārsniedz 3,5 m. Lai piedalītos sacensībās, ir jāievēro daži nosacījumi/ierobežojumi. Tā, spēka akumulators drīkst būt tikai NiCd vai NiMh. Nekādu LiPol! Un tālāk viss ir atkarīgs no jūsu maciņa biezuma. Ir jāņem vērā, ja jums būs 400.klases motors, tad startējot jūs drīkstēsiet darbināt motoru 60 sekundes. Jūs drīkstēsiet darbināt motoru 40 sekundes, ja jums būs 7 cell batarija (motoram ierobežojumu nav). Un tikai 20 sekundes atļauts startēt ar visu pārējo (>7 cell).


Sacensības tiek rīkotas ļoti līdzīgi F-3-J klases planeriem. Rīko vairākus etapus ar 10 minūšu darba laiku. Ņem vērā gan lidojuma ilgumu, gan nosēšanās precizitāti, gan prasmi iekļauties darba laikā. Pēc vairāku etapu beigām tiek rīkoti 2 fināla lidojumi, kuru ilgums ir nu jau 15 minūtes. Tas būtu īsumā arī viss.

Un tagad par to, ar ko tad lido mūsu kaimiņi-igauņi. Pārsvārā tie ir Tragi modeļi. Bet ir arī daži paštaisītie vecāka parauga modeļi ar mazāku nekā Tragi modeļiem spārnu vēzienu. Jāsaka, ka tie lido nesliktāk, un prasmīgās rokās pārspēj Tragi elektriskos planerus. Visu nosaka pieredze un veiksme.

Jāpiebilst, ka šajās sacensībās, kuras tika rīkotās Nurmsi lidlaukā, mēs bijām ne tikai vērotāji, bet gan aktīvi dalībnieki. Tas nekas, ka ar F-5-J planeri ir lidots kādas desmit reizes. Galvenais ir uzdrīkstēšanās un pozitīvās emocijas no kopīgas uzmoāīšanas. Jāsaka, ka jauniņiem, tādiem kā Aleksandrs, tiešām veicas. Tā viņš savās pirmajās sacensdībās šajā klasē pamanījās nonākt līdz finālam un iegūt 4.vietu. Neatsverama bija arī iespēja ievērtēt sava planera spējas salīdzīnājumā ar citiem modeļiem, kā arī iegūt vērtīgu informāciju par šo klasi.


This news item is from Lidmodelistu klubs Nākotnes Vanagi
( http://nakotne.com/news.php?extend.10 )