Dažas atmiņas par Jāni Kraukli.

(raksta Jāņa skolnieks – Pēteris Treicis, 2011.gads.)

 

Jau pagājušas divas nedēļas, kopš saņēmu satriecošo ziņu par sava pirmā lidmodeļu skolotāja Jāņa Kraukļa aiziešanu. Esmu viņam pateicīgs ne tikai par lidmodelisma apguvi, bet daudz dziļāk par dzīves uztveres veidošanu, par daudzajām kopā pavadītajām stundām visā skolas laikā un turpmāk.

Es ceru, ka arī citi Kraukļa (es viņu gan klātienē, gan domās saucu uzvārdā) audzēkņi padalīsies ar savām atmiņām.

 

 

Vienkārši risinājumi, daudz prieka.

Jānis centās darboties tajos lidmodelisma virzienos, kur ieguldot mazāk darba stundu gūst lielāku prieku. Viņam maz interesēja „profesionālais” lidmodelisms. Viņš mācēja un mācīja puišiem gan kordas lidmodeļus, gan brīvi lidojošos, bet viņa lielākā aizraušanās bija vienkārši radio vadāmie lidmodeļi. Viņš parādīja pamatus, bet ļāva pašam audzēknim izvēlēties labāko tehnisko risinājumu, un izgatavošanas tehnoloģiju. Tādā veidā viņš savos audzēkņos ielika loģiskas tehniskas domāšanas pamatus.

 

 

Pionieris radio vadāmajos modeļos.

Jau 70 gadu sākumā viņš pats izgatavoja modeļus un arī lodēja radio vadīšanas aparatūras, motori rūca, modeļi lidoja un bija vadāmi. Krauklis bija fiziķis un lieliski pārzināja elektroniku. Sākumā tās bija divu un pat vienas komandas aparatūras! Modelis noregulēts tā, ka lido pa kreisi, nospiežot pogu raidītājā relejs stūri pagriež pa labi. Gribi lai lido taisni- stūre ar impulsiem. Arī es tā pa īstam saslimu ar lidmodelismu 1976. gadā , redzot Jāni Kraukli kopā ar lielajiem 10 klases puišiem palaižot lielu radio vadāmu lidmodeli ar RITM motoriņu.  

 

Kraukļa humors.

Darbu pie modeļiem pulciņā vienmēr pavadīja aizraujošas, humora pilnas sarunas, kurās nebija vietas rupjībām. Mēs vilkām viens otru uz zoba, jokojām, bija savi lidmodelisma termini piemēram Blakts- lidojošais spārns (gaisa kauju modelis)

Atceros Karukļa sen stāstīto anekdoti:

Iet divi sarunās aizrāvušies zeperi pa pilsētu un viens otram jautā: Vai zini kāda atšķirība ir starp milici un suni? Aiz muguras ejošais milicis- caps- noķer puiku aiz čupra un prasa: nu kāda tad ir tā atšķirība. Puisis pārbijies: Nekādas, nekādas atšķirības...

 

Krauklis un metamie lidmodeļi:

Krauklis bija pionieris savulaik brīvi lidojošajiem metamajiem modelīšiem , tad radio vadāmajiem metamajiem lidmodeļiem. Ar šo pieeju viņš guva prieku pats, gan arī iedvesmoja daudzus puišus. Sākumā gatavojām metamos modelīšus no putuplasta, aplīmējot spārnus ar papirusa papīru.  Labi uzmests 45 cm vēziena planierītis klusā laikā lidoja ap 30 sekundēm. Vislabākais  metējs bija pats Krauklis- viņš bija vieglatlētikā nopietni trenējies un fiziski spēcīgs. Vēlāk ar balzas parādīšanos- spārnus un asti darinājām no balzams. Man, kas tajā laikā centās mērķtiecīgi sasniegt rezultātus lidmodeļu sacensībās pat bija žēl skatīties, kā deficīto materiālu izlieto vienkārši prieka gūšanai no metamajiem lidmodeļiem. Bet Krauklis vissvarīgākais bija tieši vienkāršiem paņēmieniem sasniegtais prieks.

 

 

Laikmets pagājis...

Viņš lielāko daļu savas dzīves ir veltījis lidmodelismam un tas nav bijis veltīgs mūžs. Esmu pārliecināts,  ka daudzi lidmodeļu entuziasti ir sākuši vai saglabājuši interesi par lidmodelismu tieši pateicoties Kraukļa personības šarmam.

 

 

Kaut kad pavasarī vai vasarā mēs noorganizēsim vienu kārtīgu dažnedažādu lidmodeļu lidināšanu un atcerēsimies par Jāni Kraukli.

Mums paliek neizdzēšamas atmiņas, bet viņš jau aizlidojis pie citiem „lidmodeļiem”